Kanji
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Scopul acestui forum

+2
miha_loves_zaf
Denisa
6 participan?i

In jos

Scopul acestui forum Empty Scopul acestui forum

Mesaj  Denisa Lun Iul 14, 2008 8:50 pm

Acest forum se adreseaza tuturor celor interesati de aprofundarea cunostintelor personale ale limbii si ale scrisului japonez, ceea ce presupune ca toti membrii sa aiba deja un anumit nivel de cunoastere a limbii nipone si a ideogramelor, fie el chiar si minim. Rog seriozitate maxima si precizez ca orice lipsa de respect fata de acest forum sau fata de membrii ei va fi penalizata!

Pe internet exista numeroase site-uri care contin informatii referitoare la limba japoneza sau la kanji, dar majoritatea sunt scrise in engleza si la un moment dat devine obositor sa faci traducerea din lb. japoneza in lb. engleza si apoi in lb. romana. Oricat de bine ai cunoaste lb. "intermediara" poti deveni confuz uneori. In plus, este stiut faptul ca exista multe cuvinte care nu pot fi traduse exact dintr-o limba in alta. Sunteti de acord cu mine?

Gandindu-ma la toate aspectele de mai sus, m-am hotarat sa creez un spatiu in care sa putem discuta despre toate nelamuririle care s-ar putea ivi pe parcursul studierii limbii japoneze, mai ales a kanji-lor. Voi incerca sa fac un tabel cu cei aproximativ 1945 de kanji care sunt necesari pt. a citi un articol de ziar sau o carte japoneza. Eu, personal, nu am nici un material de studiu roman-japonez ori japonez-roman si, in primul rand, mi-as dori sa am o lista cu toti kanji tradusi in lb. romana! Sper sa participati si voi la intocmirea listei, ideea este sa ne completam reciproc si in felul acesta sa evitam greselile care s-ar putea strecura in cazul studiului individual. Apropo! Vreau sa va intreb: Considerati ca ar fi mai indicat ca persoana care sesizeaza eventualele greseli, sa-i atraga atentia celui care a gresit scriindu-i un P.M. sau raspunzand la topicul la care a scris respectivul ? Poate fi destul de jenant pt. unele persoane sa fie contrazise "in public". Eu sunt de acord cu orice varianta veti alege!

Toate acestea fiind spuse, va invit sa invatam impreuna intr-un mod cat mai placut posibil!
Denisa
Denisa
Administrator

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 10/07/2008

https://kanji.forumgratuit.ro

Sus In jos

Scopul acestui forum Empty Re: Scopul acestui forum

Mesaj  miha_loves_zaf Mar Iul 15, 2008 12:43 am

Denisa, e super ideea tabelului cu cei 1945 de kanji si cu traducerea aferenta acestora in lb. romana. Acesta va fi dictionarul nostru de kanji on line :cheers: !
M-am gandit bine si in ce ma priveste, e ok ca in cazul in care voi gresi, sa fiu corectata la topicul respectiv. Prin pm, consider ca ar dura prea mult timp.
Pupicei all!!!
miha_loves_zaf
miha_loves_zaf
Moderator

Numarul mesajelor : 320
Varsta : 43
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 14/07/2008

Sus In jos

Scopul acestui forum Empty Re: Scopul acestui forum

Mesaj  RiRi Mar Iul 15, 2008 7:19 am

O idee interesanta....As vrea sa particxip si eu...楽しみ。。。。
RiRi
RiRi

Numarul mesajelor : 83
Varsta : 46
Localizare : Yufuin
Data de inscriere : 15/07/2008

http://riri-janette.blogspot.com/

Sus In jos

Scopul acestui forum Empty Re: Scopul acestui forum

Mesaj  roxy Sam Iul 19, 2008 2:30 am

Denisa eu am cartea in romaneste cu cei exact 1945 de kanji tradusi ,sint f bine explicatiile si la un kanji ai mai multe intelesuri scrise,cum ajung acasa promit sa fiu silitoate si sa scriu aici.
am luat careta din romania ,cind am fost acasa luna trecuta am incercat si eu si o prietena sa gassc cartea dar nici un chip,mi-a spus de la diverta ca sa dat ca piinea calda!!

roxy

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 49
Localizare : cipru
Data de inscriere : 16/07/2008

Sus In jos

Scopul acestui forum Empty Re: Scopul acestui forum

Mesaj  Denisa Sam Iul 19, 2008 10:58 pm

Super!!! Chiar ca as vrea si eu cartea respectiva, pacat ca e atat de rara!

Atunci sa deschidem un nou topic unde sa scrii 常用漢字(じょうようかんじ)? Ne-am apucat deja de 教育漢字(きょういくかんじ)in categoria carora intra primele 1.050 de ideograme. Ai putea scrie si acolo, insa nu stiu exact daca ordinea in care sunt scrisi kanji in cartea ta corespunde cu ordinea in care i-au scris fetele. Tu cum crezi ca ar fi mai bine sa facem?

Aa! Sau am putea incepe un subiect nu numai cu kanji si traducerea lor, dar si cu exemple care contin caracterele respective, asa cum ai spus ca sunt scrise in cartea ta. Daca facem asa, va putea participa toata lumea la definitivarea subiectului, luand informatii de pe net. Pot scrie toti cei care vor cate un kanji sau doi pe zi (plus exemple) pt. ca cei aflati la capat de drum sa nu aiba de-a face cu prea multe informatii (sa poata asimila putin cate putin). Mai are cineva vreo idee despre cum ar trebui organizat viitorul topic?
Denisa
Denisa
Administrator

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 10/07/2008

https://kanji.forumgratuit.ro

Sus In jos

Scopul acestui forum Empty Re: Scopul acestui forum

Mesaj  roxy Dum Iul 20, 2008 4:20 pm

Denisa eu zic ca mai bine ii scriu in ordinea in care sint in carte,ca sa nu ii incurc,asa incep si scriu cu prima pagina.si o sa deschid topic cu subiectul "cartea de kanji"? crezi ca e bine asa?
hai pupici si o zi buna

roxy

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 49
Localizare : cipru
Data de inscriere : 16/07/2008

Sus In jos

Scopul acestui forum Empty Re: Scopul acestui forum

Mesaj  eela Dum Iul 20, 2008 10:03 pm

Apropo! Vreau sa va intreb: Considerati ca ar fi mai indicat ca persoana care sesizeaza eventualele greseli, sa-i atraga atentia celui care a gresit scriindu-i un P.M. sau raspunzand la topicul la care a scris respectivul ? Poate fi destul de jenant pt. unele persoane sa fie contrazise "in public".
Eu sunt genul de om straight,nu consider ca daca am gresit si sunt corectata,sunt si contrazisa.
かっこ付けないで欲しい thanks

eela

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 45
Localizare : jp
Data de inscriere : 20/07/2008

Sus In jos

Scopul acestui forum Empty Re: Scopul acestui forum

Mesaj  Ana_Kitano Lun Iul 21, 2008 9:07 pm

...Din pacate mai trebuie sa astept putinel pana o sa ma apuc de invatat si sa particip la discutii ...pt cei ce nu stiu eu inca sunt in Romania ,vin in Japonia peste 2 saptamani ..calculatorul meu de aici nu citeste ce scrieti voi in japoneza asa ca mare lucru inca nu pot face ...eu am cumparat din Romania tot ce a aparut atat ceea ce tine de limba japoneza cat si de cultura ..plus scriitorii japonezi...in legatura cu corectatul...normal ca vrem sa fim corectate..eu una nu ma supar din contra apreciez sa ma atentionati cand gresesc..suntem aici sa invatam iar japoneza are multe, multe taine...abia astept sa ma alatur voua..pup...
Ana_Kitano
Ana_Kitano

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 44
Localizare : Kumamoto
Data de inscriere : 21/07/2008

Sus In jos

Scopul acestui forum Empty Re: Scopul acestui forum

Mesaj  RiRi Mar Iul 22, 2008 5:18 pm

Te pupam si noi,Ana...si te asteptam flower
RiRi
RiRi

Numarul mesajelor : 83
Varsta : 46
Localizare : Yufuin
Data de inscriere : 15/07/2008

http://riri-janette.blogspot.com/

Sus In jos

Scopul acestui forum Empty Re: Scopul acestui forum

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum